c                                                                                                                                                                                                                

                                                   s            r       h

                                                r    k    v                y   0    

                                             á         é                       2       0

                                        ď                                                      5

                                    Ž

aneb

"Za Devítimi skalami..."

S tichou podporou CK Toulavý medvěd

Datum:                  28.5.2005

Start:                     Sněžné v 10:03 hod ( z Bystřice busem v 9:20)

Cíl:                        Kadov v 16:50 hod (příjezd do Bystřice v 19:37)

Trasa:                Mapa ve větším a menším rozlišení

Délka trasy:          15 - 18km

Doba pochodu:      6-7 hodin

Náročnost:            střední - převážně lesní terén s množstvím kořenů a kamenů, častá stoupání

                               a   zdolávání skal (jen pro dobrovolníky, nejde o horolezectví, jednotlivé skály mají klasický kamzíkoidní charakter)

Doporučení:          pevná obuv, pokud možno kotníková, na vrcholcích skal může být silný vítr,

Sraz účastníků:    v pátek 27.5.2005 v Bystřici nad Pernštejnem

Doprava:               ze Žamberska jedině autem (spoje jsou velmi komplikované), z Prahy možno dorazit vlakem či busem

Nocleh:                  Penzion U Hnátů, Bystřice nad Pernštejnem, bezplatně,  spacáky a přezůvky s sebou, dejte včas vědět, kdy a kam dorazíte, abychom vás mohli úspěšně  navigovat

Strava:                      v sobotu každý sám - během pochodu nebude možné dokoupit ani jídlo ani pití, v neděli bude skupinové vaření, možnost nakoupit i v neděli dopoledne!

Pets:                      bohužel nelze - problém s umístěním přes noc

S sebou:                 sportovní obuv do haly, plavky, spacák,


Vážení přátelé,

            po několika nepřekonatelných akcích CK Toulavý medvěd, která patrně jako jediná na českém trhu nabízí akce, jejichž smyslem je zabloudit nebo nedodržet časový rámec se i tzv. "moravská skupina" odhodlala  vstoupit do této oblasti cestovního ruchu. Důvody jsou jednoduché - rostoucí zájem o tento typ  cestování a zejména organizační schopnosti "moravské skupiny", která má pro pořádání akcí tohoto typu ty nejlepší předpoklady.

            Po velmi náročném a namáhavém období shánění sponzorů, zajišťování organizačního zázemí a výstavby ubytovacího i zábavního centra se "moravská skupina" obrátila na prestižní CK Toulavý medvěd, která by měla celou akci zastřešit. Tato fůze know-how a lidských zdrojů je tedy i tentokrát zárukou toho, že počasí bude nevyzpytatelné, trasa příležitostně  improvizovaná a včasný návrat velmi nepravděpodobný. Domnívám se, že tato akce tedy splňuje ty nejpřísnější nároky každého jednoho z Vás a že je odsouzena k jednoznačnému úspěchu.

 

PÁTEK - 27.5.2005

V pozdně odpoledních, večerních a nočních hodinách sraz účastníků v Bystřici nad Pernštejnem. Podle časových možností lze hrát volejbal, bowling, navštívit bazén.

SOBOTA - 28.5.2005

1.Cíl cesty

            Ti z Vás, kteří z názvu prospektu usoudili, že pochod povede pohádkovým lesem, měli pravdu. Žďárské vrchy totiž nabízí několik jedinečných skalních útvarů, z nichž ty nejvýznamnější, nejvyšší a nejkrásnější leží právě na naší trase. Cílem celé akce je dobytí "Devíti skal", což není počet zdolaných vrcholů (těch bude daleko více), ale název skalního města, které je také nejvyšším vrcholem Žďárských vrchů.

2. Popis trasy    


Sněžné (3km) Dráteničky (2km) Malínské skály (2km) Křovina (1,5km) Lisovská skála (2km)  DEVĚT SKAL (7km) Kadov (nebo v případě velkého odhodlání 16km pěšky až do Nového Města na Moravě).

Sněžné - městečko Sněžné je startem pěší trasy. Do Sněžného dorazíme autobusem z Bystřice nad Pernštejnem, který vyráží v 9:20 a Sněžné dosáhneme v 10:03. Odsud se již vydáme pěšky po červené trase.


1. Dráteničky - charakteristický vrcholový útvar Žďárských vrchů s rozsáhlými rulovými sutěmi, výstup na něj má horolezecký charakter (obyčejná opičí dráha).

2. Malínská skála (811m) - skupina rulových skal tvořených biotitickými (???) dvojslídými rulami.

3. Lisovská skála (802m) - vrcholová skála s význačným geomorfologickým utvářením a s rozsáhlými balvanitými sutěmi, zde se napojíme na žlutou trasu a vydáme se směrem k samotnému cíli

 

4. Devět skal (836m)  - nejvyšší vrchol Žďárských vrchů a druhý nejvyšší vrchol Českomoravské vrchoviny s upravenou vyhlídkou na vrcholovém skalisku, podél modře značené cesty se rozkládá rozsáhlý komplex skalního města, naše výprava se však po žluté vrátí zpět a po romantické asfaltové cestě se dostaneme do Kadova, kde je na 16:52 objednán autobus. Pokud autobus stihneme, budeme mít v Novém Městě na Moravě více než 1,5 hodiny na večeři.


 

!!! Na pomalé chodce čeká bonus v podobě dalších 8 km!!! Pokud totiž nestihneme autobus, musíme dorazit pěšky do Nového Města na Moravě a odtud se vydáme vlakem do B. n. P.

 

3. Mokrá varianta

Ani nepřízeň počasí nás však nemůže zaskočit. V takovém případě se totiž toulavý medvěd z pohodlnosti uchýlí do suchých (až žhavých) slují a komnat proslulého hradu Pernštejnu a nám nezbude než ho tam následovat. V případě kulturního záchvatu je pak možné navštívit i unikátní klášter Porta coeli v nedalekém Předklášteří.  Pokud však zájemce nenadchnou gotické klenoty Moravy, je možno vydat se do Žďáru nad Sázavou a shlédnout zde moderní architekturu - barokní kostel Zelená Hora, který je zapsán na seznamu chráněných památek UNESCO.


Pernštejn

Porta coeli – Brána nebes
PředklášteříZelená Hora


4. Sportovní večer

Po odpočinkovém výšlapu se ke slovu konečně dostane i aktivní pohyb v podobě volejbalu, popř. neprávem zcela neznámé hry ringo nebo i bazénu.

5. Posezení u vínka

Ti, kteří se nenechají udolat celodenním programem se pak mohou dorazit skleničkou vína.  

NEDĚLE - 29.5.2005

Tradičně bude věnována obžerství. Pořadatelé se nechají překvapit tím ,co se bude podávat a kdo to bude vařit. Poté bude následovat úklid, rozloučení účastníků a odjezd.

Jménem „moravské skupiny“ se těší PeStík