(11.4. 2006)

Neděle

Nedělní program začne od....od... no až se všichni proberou a až dorazí do Dlouhoňovic č.p.41, kde budeme cvičit své žvýkací svaly.

Sobota

Je tu jistá nenulová šance, že stihneme i sobotní volejbal. Případné zájemce upozorňujeme, že by si neměli zapomenout sportovní oblečení a obuv do haly. Nevolejbaloví účastníci se zatím přesunou do restaurace Nový Dvůr, kde "budou čekat" na volejbalisty.

Pokud Vás zajímá, které vlaky z Litomyšle (ne)stíháme, klikněte sem.Informace o organizaci výletu zde.

V Dlouhoňovicích, Praze, na Šumavě, v Dlouhoňovicích a zase v Praze, leden až březen, roku MMVI po Kristu

Vážené a milé, vážení a milí,

možná už jste sami ucítili to jemné mrazení, které přichází s prvními paprsky jarního sluníčka doprovázeného štěbetáním čápů a cvrlikáním berušek ….I náš Organizační výbor (OV), ač letos ještě žádnou berušku štěbetat neslyšel, pochopil, že je načase otevřít okna dokořán, vysmýčit kouty, vyprášit koberce a přivítat ptačí chřipku… A hlavně! Přišel čas připravit a sezvat lidstvo všechno k velikonočním oslavám.

Letos se stala věc nevídaná a neslýchaná, Toulavý medvěd byl probuzen už v únoru. Za tuto nehoráznost nemůže nic menšího než burácení padajících střech pod nánosy bílé laviny. Nicméně to nebylo jediné trauma, které ho postihlo. Dalším takovým byl přímý přenos závodu 30 km žen z Turína. Tato nanejvýše stresující/povznášející událost mu natolik zježila chlupy až za ušima, takže už ho nebyly schopny uspat ani výkony hokejové reprezentace (a to se chlapci občas opravdu snažili).

Toto nešetrné zkrácení zimního lenošení má pro nás pozitivní dopady, neboť medvěd, ač malátný, již od února vyvíjel aktivitu, která se projevila především ve vzniku této internetové domény.

Ano vážení, přes hromobití ve Strakově akademii, které nepřežil Standa, přes nástup vyznavače marťanů a komunistů a dokonce i přes neustálé přestřelky mezi Hradem a Akademií (mimochodem, bitva je to opravdu těžká, jakoby vypadla princi Jasoňovi s obrem Kolodějem z oka… škoda že my jsme ti krátkozrací a nepoznáme kdože se to s hanbou plazí z boje) se přenesla tradice našich výletů, aby i letos oslavila jubilejní desáté výročí vzniku (o zapeklité minulosti velikonočních výletů jsme mluvili zde).

A kamže to bude letos??

Výchozím bodem naší dobrodružné pouti bude město, které, ač dnes převážně průmyslové, má velmi dlouhou minulost píšící se již od roku 1278. A jakže se toto město rozprostírající se podél řeky Třebovky a silnice I/14 v Českotřebovské vrchovině jmenuje, je asi nasnadě. Pro nás by snad mohlo být ještě důležité, že na západě je chráněno „mírně“ klesajícími svahy Kozlovského a Zhořského kopce. Ano. Třebová, od roku 1292 s přívlastkem Česká, je naším startem.

Ze zdejšího vlakového nádraží vyrazíme právě na západ, abychom si vychutnali nástrahy Svitavské pahorkatiny. Po nastoupání dvou stovek výškových metrů se vyhoupneme na Kozlovský kopec a odtud dále do západnější části České křídové tabule, kde bychom ještě před „nedávnem“ mohli spatřit záliv druhohorního moře.

Jak už asi tušíte, cílem naší poutě bude Litomyšl, město, které svojí barvitou historií dokonce předčí Českou Třebovou. První písemně doložené zmínky se datují na konec 11. století, kdy zde kníže Břetislav II. založil kostel. V polovině 12. století sem přivedl olomoucký biskup řád premonstrátů a nechal zde vybudovat klášter, jenž se stal důležitým střediskem v kraji. Díky klášteru začalo v blízkosti vznikat sídliště, které v roce 1259 získalo od Přemysla Otakara II. statut poddanského města. Od roku 1344 má město už přívlastek biskupské a jeho historie je postupně spojována s rody Kostků z Postupic (za jejichž držení město rozkvetlo a stalo se mimo jiné centrem Jednoty bratrské), rodu Pernštejnů, Trautmannsdorfů (od roku 1649), Valdštejnů-Vartenberků (1758) a Thurn-Taxisů (1855).

Když je řeč o Litomyšli, nemůžeme nezmínit zázračné dítě, které jako šestileté poprvé roku 1830 vystoupilo ve zdejší filosofické akademii. Malý Bedříšek se později natolik vypracoval, že se od poloviny dvacátého století v Litomyšli koná festival honosící se jeho jménem… a to, že to koncem minulého století dotáhl až na bankovky snad ani nemusím říkat, že? J

O Litomyšli bychom se mohli rozepisovat donekonečna; obléhání Husity - požáry - povodně - zase požáry - unikátní, podlouhlé a restaurované (dnes „Bedříškovo“) náměstí - zámecký areál na seznamu UNESCO...atd. atd.

V tomto kulturně historicky a architektonicky bohatém městě se tedy rozpustíme a ukončíme tak již druhý desátý ročník.

 

Veškeré důležité informace organizačního charakteru dodává jako obvykle CK Toulavý medvěd na svém letáku.

 

Na závěr už naše tradiční: tato akce je OUPN, FRÍ A HEPI, proto prosíme všechny účastníky, aby si s sebou přibalili dobrou náladu a vytáhli též své dvounohé, či čtyřnohé blízké.

Těšíme se na hojnou účast na startu v dubnové České Třebové,

 

Váš Organizační výbor

 

 

PS: Logo letošního ročníku se vůbec nesnaží nic naznačit o rytmu, v jakém bude výlet probíhat J. Navíc si budeme muset chránit naši labuť - ptačí chřipka je nevyzpytatelná a další tisíciletí je daleko.

 

PPS: I letos se předpokládá, že ti nejčilejší budou mít po skončení možnost se vyřádit v Letohradu na volejbalu.

 

PPPS: A nemůžeme ani opomenout nedělní hromadnou žranici… asi opět v Dlouhoňovicích. Upřesňující informace budou přidávány na tyto stránky (OV musí dát nejprve všechny své hlavy dohromady)

 

PPPPS: Samozřejmě se počítá i s ubytováním pro distančně znevýhodněné účastníky, žádosti prosím zasílejte buď svým loňským ubytovacím referentům... .

 

PPPPPS: Prosím potenciální účastníky, aby předběžně potvrdili (nezávazně) svoji účast, a aby se též vyjádřili k případné účasti na doprovodných akcích v sobotu večer a v neděli. OV by rád alespoň předběžně tušil rozsah akce. Děkujeme!!!